Podstawowe badanie krwi – morfologia krwi – to specjalistyczne badanie diagnostyczne. Kiedy należy wykonać takie badanie i jak zrobić je najlepiej jak tylko się da?
Po co nam krew?
W organizmie człowieka znajduje się przeciętnie aż pięć do pięciu i pół litrów krwi. Podstawową jej funkcją jest rozprowadzanie tlenu po organizmie a jednocześnie odprowadzanie dwutlenku węgla z komórek ciała do płuc – tak aby pozbyć się go na zewnątrz. Kolejną funkcją krwi jest utrzymywanie pH krwi na stałym – niezmiennym poziomie – umożliwiając poprawne funkcjonowanie organizmu. Następną ważną cehcą krwi jest utrzymywanie stałej temperatury organizmu – tak aby ciało nie miało (w normalnych warunkach) więcej niż 36, 6 stopni a także niej niż 36, 6. Krew bierze również udział w obronie organizmu przed szkodliwymi bakteriami, zagrażającymi nam wirusami oraz innymi niebezpiecznymi dla zdrowia patogenami. Kolejną ważną funkcją krwi jest to, że odprowadza ona – do narządów wydalniczych takich jak nerki, płuca, gruczoły potowe – substancje toksyczne lub szkodliwe dla naszego zdrowia i życia. Na końcu prawdopodobnie najważniejsza cecha – krew rozprowadza po organizmie niezbędne substancje odżywcze, kluczowe dla jego poprawnego funkcjonowania witaminy czy też ważne hormony.
Po co nam podstawowe badanie krwi?
Podstawowe badanie krwi – morfologia krwi – to niezwykle przydatne badanie diagnostyczne pozwalające na dokładne określenie stanu zdrowia pacjenta a także pozwala ono na rozpoznanie stanów zapalnych, infekcji czy też niedokrwistości i wielu innych procesów chorobowych. Badanie krwi pozwala nam na dokładne ustalenie stanu naszego zdrowia. W badaniu krwi poznamy stężenie takich substancji jak: hematokryt (hct), hemoglobina, białę krwinki, bazofile, eozynofile, neutrofile, limfocyty, krwinki czerwone, płytki krwi.
Opis badania
W badaniu krwi, pobieranie jej odbywa się w pozycji siedzącej a także w przypadku osób szczególnie wrażliwych – w pozycji leżącej. Przed badaniem należy zgłosić kilka informacji mogących zapobiec późniejszym kłopotom. Te informacje to nasza predyspozycja do krwawień, skłonność do nagłych omdleń spowodowana widokiem krwi czy też informacje na temat przyjmowanych leków. Po wykonaniu zabiegu nie należy obawiać się niczego. Nie pojawią się żadne niepożądane konsekwencje czy też objawy. Jedyne konsekwencje zabiegu to możliwość niewielkiego krwawienia czy też krwiak w miejscu wkłucia igły przez osobę pobierającą krew. Dlatego właśnie warto wykonywać takie badania regularni.