Dieta raw food – czym jest i jakie przynosi efekty?

Moda na zdrowy, aktywny tryb życia nie przemija. Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ilość spożywanych kalorii, ale również na jakość pożywienia. Wiele osób decyduje się na ograniczenie lub całkowite wykluczenie mięsa z diety, a nawet przejście na jedną z rygorystycznych diet opartych o niewielką ilość pokarmów. Jedną z nich jest dieta raw food.

Dieta raw food – zasady, zdrowie

Dieta raw food opiera się o spożywanie jedynie surowych pokarmów. W praktyce dozwolone są wszelkie warzywa i owoce, które można spożywać bez obróbki cieplnej, jak i również zioła i niektóre przyprawy, orzechy i oleje z nasion. Dopuszcza się spożywanie mleka roślinnego czy kiszonek. Na diecie raw food dozwolone jest spożywanie produktów suszonych, takich jak owoce (np. banany, śliwki, morele) oraz mięso (np. suszona wołowina, suszone kiełbasy popularne w krajach śródziemnomorskich, surowa szynka w stylu prosciutto). Niektóre odmiany tej diety dopuszczają także spożywanie świeżego mleka koziego i krowiego, surowych jajek, a nawet surowego mięsa i ryb niepoddanych wcześniejszej obróbce termicznej. Należy wykluczyć nie tylko pokarmy smażone, duszone czy gotowane, ale również wszelkie produkty wędzone lub grillowane. Nie dopuszcza się do spożycia pożywienia przetworzonego – produktów zawierających cukier, słonych przekąsek, fast foodów czy pieczywa.

Dieta raw food efekty

Dieta raw food z pewnością ma swoich przeciwników i zwolenników. Przeciwnicy podkreślają, jak ważne w ewolucji człowieka był moment rozpoczęcia spożywania pieczonego i gotowanego jedzenia, które jest bardziej lekkostrawne i łatwiej przyswajalne dla organizmu ludzkiego. Zwolennicy zaś przekonują o większej ilości witamin i minerałów, które znajdują się w surowych warzywach i owocach. Z pewnością dieta ta nie jest dla każdego – unikać jej powinny kobiety w ciąży (możliwość wystąpienia problemów trawiennych, anemii oraz niebezpieczeństwo ze spożywania surowych jaj, mięs i ryb), dzieci i młodzież w okresie dorastania oraz osoby z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi. Dieta raw food sprawdzi się u osób zdrowych, które w krótkim czasie nastawione są na szybkie odżywienie organizmu i aktywnych fizycznie.