Przepisy dla dzieci

Bardzo często dzieci grymaszą w sferze jedzenia. Rodzice decydują się na przygotowanie kolorowych kanapek, naleśników z owocami czy ulubionych zup. Tak zwane niejadki należy zachęcić do jedzenia. Kolorowe makarony w kształcie zwierząt, domowe kolorowe sosy czy wspólne gotowanie z mamą lub tatą.

 

Podstawą jest spożywanie 5 posiłków dziennie. Bardzo ważne jest pierwsze śniadanie. Odpowiednio skomponowane śniadanie dostarcza energii oraz składników odżywczych. W wieku przedszolnym jak i szkolnym, na śniadanie można podać dziecku zupę mleczną, jogurt z płatkami owsianymi i owocami. Dodatkiem mogą być orzechy czy nasiona. Jeśli robimy kanapki, dobrze jest wybrać chleb pełnoziarnisty i wysokiej jakości wędlinę. Pieczone mięsa, sery czy pasty warzywne. Dużą rolę odgrywają warzywa. Na drugie śniadanie możemy przygotować koktajl, porcję warzyw lub owoców. Płyny są tutaj podstawą. Obiad dla dziecka powinien się składać z dwóch dań. Pierwsze to zupa na bazie warzyw, a drugie danie to mięso lub ryba z warzywami i ziemniaki czy kasza. Do obiadu możemy podać różnego rodzaju kolorowe surówki. Potrawy najlepiej przygotować na parze. Możemy je piec lub gotować. Podwieczorek to niewielka przekąska, typu sałatka owocowa czy smoothie. Natomiast kolacja powinna być lekkostawna. Dobrym rozwiązaniem będzie omlet czy placki warzywne.

Zdrowe żywienie dzieci

Dieta dziecka powinna się składać przede wszystkim ze zdrowych produktów. Nie powinno w niej zabraknąć błonnika, zbóż czy wapnia. Dzieci powinny spożywać warzywa i owoce w jak największych ilościach. Warto aby dziecko jadło mięso, ryby, jaja czy rośliny strączkowe. Niewskazane jest podawanie dzieciom smażonych potraw. Warto gotować i piec. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Należy unikać produktów słonych i słodkich. Ważne jest urozmaicanie posiłków. Różnorodna dieta jest o wiele zdrowsza, niż standardowe produkty. Codzienny jadłospis dziecka powinien się składać ze śniadania bogatego w białko. Rozszerzanie diety dziecka jest dużym wyzwaniem. Na śniadanie warto dziecku zaserwować jajko gotowane na miękko, kakao na mleku i żytnią bułkę. Na drugie śniadanie podać jogurt naturalny z owocami. Obiad w postaci zupy ogórkowej i kotleta mielonego z indyka plus ziemniaki i marchewka na maśle. Na podwieczorek dobrze jest zaserwować racuchy z owocami, a na kolację kanapki z szynką drobiową i warzywami. Dziecko każdego dnia powinno spożywać pieczywo i produkty zbożowe. Codziennie należy podawać produkty nabiałowe. Owoce i warzywa to podstawa. Maksymalnie trzy razy w tygodniu czerwone mięso, a drobiowe dwa razy w tygodniu. Wskazane jest spożywanie ryb, zarówno pieczonych jak i wędzonych. Posiłki powinny być przygotowywane z dodatkiem tłuszczy roślinnych. Należy ograniczać ilość soli, a zwłaszcza słonych przekąsek. Dziecko powinno być czystą wodę. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Przepisy dla dzieci nie są skomplikowane. Dziecku często zmieniają się smaki. Najważniejsze, aby potrawy były zdrowe, a produkty wysokiej jakości.