Ciąża to nie choroba. Dlatego zrób to zdrowo!

Na myśl o tych 9 miesiącach dostajesz gęsiej skórki? Gdy jedni twierdzą, że to najlepszy czas w życiu kobiety, inni straszą dolegliwościami, objadaniem, tuszą, rozstępami… Ciąża to nie powód, by się dołować i myśleć o sobie, jak o kimś wykluczonym z życia… nie tylko przez 9 najbliższych miesięcy, ale i po narodzinach dziecka.

1. Ciąża – postaw na zdrowy styl życia

2. Odżywki i suplementy jako element diety?

3. Dieta w ciąży – „rośnij” zdrowo!

Gra toczy się o szczęście twoje i twojego maluszka! Zdrowie jest priorytetem. Również dla dziecka, które nosisz pod sercem.

1. Ciąża – jak i co trenować?

Pamiętaj, że zdrowy styl życia, nie jest wysiłkiem, który podejmujesz tylko dla siebie. Twoje wyrzeczenia na pewno zaprocentują, a w przyszłości zamienią się w twój sposób na życie. I nie będziesz wyobrażać sobie innego! Niektórzy twierdzą, iż wyrobienie sobie nawyku zajmuje nam około 21 dni. Ale to sprawa indywidualna. Niektórym z nas wyrobienie nawyku może przyjść prościej, innym ciężej. Łączy nas jedno – ze złego nawyku, równie trudno nam zrezygnować.

Ciąża wyklucza wszelkie używki. Ale rezygnacja z używek nie wystarczy, by powiedzieć, że żyjesz zdrowo. Niezbędna jest również dyscyplina w żywieniu, np. rezygnacja z niezdrowych przekąsek i wybieranie produktów, które są naturalne i dostarczą organizmowi niezbędnych wartości odżywczych.

Musisz pamiętać również o ruchu. Tylko zdrowy bilans między kilkoma czynnikami, może sprawić, że faktycznie twój styl życia podczas ciąży zasłuży na miano zdrowego.

2. Odżywki i suplementy jako element diety?

Każdy z nas, dosłownie bombardowany jest reklamami, w których producent zachwala suplementy lub odżywki. Pytanie, czy warto dać mamić się obietnicom?

Eksperymentowanie może być szkodliwe, szczególnie dla kobiet w ciąży. Jakiekolwiek odżywki czy suplementy, powinny być skonsultowane z lekarzem.

3. Dieta w ciąży – „rośnij” zdrowo!

Dieta w ciąży nie może polegać jedynie na próbie sprostania własnym zachciankom. Bardzo często kobiety wpadają w błędne koło, usprawiedliwiając niezdrową dietę właśnie ciążą. Tymczasem ten stan nie może być usprawiedliwieniem złego żywienia. Wręcz przeciwnie – powinien być motywacją, by odmienić nasz jadłospis.

Dieta kobiety w ciąży powinna dostarczać witamin i wartości odżywczych dziecku, które samo nie ma wpływu na to, co je. Decyzje przyszłej mamy są decyzjami maluszka, które nosi pod sercem.

Warto o tym pamiętać, by nie skupiać się jedynie na tym, na co akurat mamy ochotę. Takie podejście może prowadzić do groźnych następstw.