„Eliksir młodości” – jak działa kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w przyrodzie we wszystkich organizmach żywych. U ludzi występuje naturalnie w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Jest substancją, która ma szersze zastosowanie niż tylko w kosmetyce, ponieważ jest też stosowany także w medycynie w celu leczeniu wielu chorób, m. in. nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby i oczu, ponieważ występuje naturalnie w mazi stawowej i ciele szklistym oka. Ponadto jest składnikiem płynów ustrojowych, tkanki łącznej oraz stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych. Wszędzie jego podstawową funkcją jest wiązanie cząsteczek wody. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż ok. 250 cząsteczek wody.

Stąd możemy wnioskować, że cały nasz organizm jest przeniknięty tym składnikiem organicznym. Jednak jego ilość w biegu naszego życia nie jest stała. Każdego dnia około 30 procent kwasu hialuronowego, obecnego naturalnie we wszystkich tkankach organizmu, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki. Jednak z upływem czasu stężenie kwasu hialuronowego zmniejsza się, co jest spowodowane, naturalnymi procesami starzenia.
Dla kosmetyki najważniejsza jego funkcja to wiązanie wody w skórze właściwej gdzie, jest ważnym składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej młody, zdrowy wygląd, sprężystość i brak zmarszczek. Z upływem czasu skórze, w procesie starzenia, wytraca się kwas hialuronowy, przez co traci ona zdolność wiązania wody. Powoduje to jej wiotkość i powstawanie zmarszczek. Dlatego coraz częściej dostarcza się kwas hialuronowy z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów. Tu warto zaznaczyć, że mimo występowania w wielu formach preparatów najczęstszą metodą jest wstrzykiwanie go, w głąb naskórka, w trakcie zabiegów medycyny estetycznej. Niestety efekty takich działań są krótkotrwałe (od 6 do 12 miesięcy), ponieważ kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, przez co jest w nim naturalnie metabolizowany.

Człowiek i kwas hialuronowy

Fakt, że kwas hialuronowy jest substancją naturalną dla organizmu człowieka, powoduje, że w większości przypadków jest bezpieczny dla użytkowników, a reakcje alergiczne występują niezwykle rzadko. Za to rewelacyjnie nawilża i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.