Joga – coś dla ciała i ducha.

Joga jest bardzo popularna i przekonuje do siebie coraz więcej ludzi. Wpływa nie tylko na poprawę kondycji fizycznej mowa tutaj o mięśniach i narządach wewnętrznych, ale ma także bardzo korzystny wpływ na naszą psychikę. Wycisza, pozwala uzyskać wewnętrzny spokój i równowagę. Ludzie trenujący regularnie jogę są silni psychicznie i fizycznie. Ponadto wpływa na lepsze utrzymywanie dobrych relacji międzyludzkich oraz bardziej pozytywną i tolerancyjną postawę wobec życia.

Co to jest joga i skąd pochodzi?

Joga pochodzi z Indii. Różne odkrycia dowodzą, że techniki jogi były znane już od dawna ( 4000 lat temu). Joga to nauka, która łączy w sobie trzy sfery : ducha, ciała i umysłu. Wprowadza nas w stan skupienia i zyskujemy równowagę emocjonalną, wyciszamy się, a jednocześnie wzmacniamy naszą kondycję fizyczną i zdrowie. W założeniach jogi umysł i ciało to jedność – wzajemnie na siebie oddziałują. Codzienne życie dostarcza nam mnóstwo stresujących sytuacji co powoduje, że nasz organizm żyje w wewnętrznym napięciu. Trening jogi pozwala nam właśnie wyzbyć się tego napięcia i stawić czoła codziennym zmaganiom.

Na czym polega jaga?

W jodze bardzo ważna jest synchronizacja ruchu z oddechem. Występują dwa rodzaje ćwiczeń oddechowe i fizyczne tzw. pranajamy i asany. Ćwiczenia fizyczne to głównie rozciąganie. Mają one na celu wzmocnić nasz układ mięśniowy oraz uelastycznić nasze ciało. W jodze występuje wiele pozycji m.in. możemy wyszczególnić takie tak: odwrócona, stojące, siedzące i wygięcia. Istotną rolę odgrywa w tych ćwiczeniach nie tylko ruch ale także oddech. Głęboki i powolny wycisza nasz organizm , dotlenia go oraz pozwala na uregulowanie niektórych zdrowotnych problemów.

Jaki sprzęt do jogi?

Jeżeli chcemy trenować w domu warto zaopatrzyć się we własny sprzęt. Tak naprawdę nie potrzebujemy dużo rzeczy. Najważniejsza jest mata do jogi , na której będziemy wykonywać nasze ćwiczenia. Do wybory mamy wiele mat m.in.: kauczukowe czy piankowe. Warto też od razu zaopatrzyć się w pokrowiec na matę, aby móc zwinąć do mniejszych rozmiarów i schować, a także łatwiej przetransportować w inne miejsce. Kostka do jogi to jedno z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów zarówno przez osoby początkujące jak i zaawansowane. Wykonane są zazwyczaj z drewna (bardzo stabilne, ale zarazem ciężkie) pianki lub korku. To który rodzaj kostki wybierzemy zależy od nas. Warto zastanowić się czy będziemy ją często przenosić – wtedy warto pomyśleć o lżejszych ( korek, pianka). Akcesoria do jogi są szeroko dostępne. Możemy je zakupić w dobrych sklepach sportowych lub sklepach zajmujących się sprzedażą tylko sprzętów potrzebnych do treningu jogi. Wiele również fajnych gadżetów znajdziemy w sklepach internetowych.

Joga – od czego zaczynamy?

Jogę może praktykować każdy. Także dzieci i kobiety w ciąży. Jej regularna praktyka bardzo korzystnie wpływa zarówno na nasze ciało jak i umysł. Nasze mięśnie zdecydowanie się wzmacniają, ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie, sylwetka modeluje się, procesy starzenia opóźniają się, postawa ciała poprawia się, przewlekłe bóle ustępują, a nasz organizm wycisz się i wzmacnia psychicznie. To tylko część korzyści jakie czerpiemy z jogi podczas regularnych treningów. Obecnie organizowanych jest wiele zajęć stacjonarnych z jogi na różnych poziomach. Wiadomo, że joga dla początkujących będzie różniła się od zaawansowanej. Ta druga wymaga już od nas elastyczności dobrej umiejętności zapanowania nie tylko nad swoim ciałem, ale także umysłem.