Jak zadbać o zdrowie jamy ustnej?

Nikt nie che być szczerbatym – to jasne ale część z nas lekceważy działania służące do zapobiegania takiemu stanu rzeczy. Brak odpowiednich działań może doprowadzić do uszkodzenia zębów, dziąseł lub negatywnie wpłynąć na całą jamę ustną. To właśnie dlatego kluczowe znaczenie ma higiena jamy ustnej. Odpowiednie dbanie o tą strefę ciała przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu – począwszy od serca, przez pracę mózgu aż po pracę układu nerwowego. Dbając o własną jamę ustną dbamy o całe ciało. A więc jak to robić poprawnie?

Szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów to podstawowy zabieg służący zadbaniu o jamę ustną i zęby. Dobrze umyte zęby spowodują poprawę oddechu, zmniejszenie ilości nagromadzonej płytki nazębnej a także usuną nagromadzone w jamie ustnej resztki jedzenia powodujące i dające możliwość rozwoju różnych bakterii. Istnieje kilka metod szczotkowania zębów – jedną z nic jest szczotkowanie wykonując ruchy koliste, kolejną jest wykonywanie ruchów góra – dół a następną wykonywanie ruchów przód – tył. Wybór zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Każda z technik ma też swoje wady.

Nitkowanie zębów

Higiena jamy ustnej to także dbanie o przestrzenie między zębowe. Niestety samo szczotkowanie nie pozwoli nam na zadbanie o te miejsca gdyż szczoteczka do czyszczenia zębów nie jest w stanie – ze względu na swoją konstrukcję – dotrzeć między każdy ząb. Do tego zadania najlepsza – jeśli chodzi o cenę – jest nić dentystyczna. Nić dentystyczna pozwala nam dotrzeć z naszym czyszczeniem w miejsca gdzie tradycyjna szczoteczka omija. Nić dentystyczna to specjalnie przygotowany materiał – tak aby wył wystarczająco twardy w starciu z często dobrze do siebie przylegającymi zębami ale również wystarczająco skuteczny aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną między zębami. Nie jest to zadanie najłatwiejsze ale większość dostępnych na rynku nici dentystycznych sprawdza się wyśmienicie.

Irygator dentystyczny

Dla osób, które nie są zadowolone z konieczności używania nici dentystycznej, alternatywnym sposobem czyszczenia okaże się irygacja przeprowadzona elektronicznym urządzeniem czyszczącym. Irygator to urządzenie wykorzystujące strumień wody pod wysokim ciśnieniem – może to być także płyn do płukania jamy ustnej – dlatego też działanie to można wykonać w znacznie większej prędkości a także bez zbędnych niebezpieczeństw związanych z uszkodzeniem tkanki w okół zębów i dziąseł. To rozwiązanie może okazać się nieznacznie droższe od nici dentystycznej lecz w dłuższej perspektywie może okazać się bardziej praktyczne i tańsze.