Czy dobrze dbasz o swoje zęby?

Każdy z nas dobrze wie, że zęby powinno się regularni szczotkować – co najmniej – dwa razy dziennie. Istnieją liczne techniki poprawnego szczotkowania – góra, dół – po okręgu i tak dalej. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie – czy to wystarczy? Odpowiedź na to pytanie warto udzielić dopiero po przeanalizowaniu tego co się dzieje w naszej jamie ustnej. A więc jak dbać o zęby?

Jak szczotkujemy

Kiedy zastanowimy się nad tym jak wygląda szczoteczka do zębów zauważymy że nie jest ona w stanie dotrzeć – przez swoją konstrukcję – do wielu trudno dostępnych miejsc a w szczególności do przestrzeni między zębowej. To dlatego dziś, najwięcej problemów spotyka się właśnie tam. Wynika to z tego, że to miejsce jest najbardziej zaniedbane – jeśli dana osoba nie używa żadnej innej metody czyszczenia zębów niż samo szczotkowanie. Bez użycia nici dentystycznej czy też nawet nowszego i bardziej zaawansowanego urządzenia jakim jest irygator, nie jesteśmy w stanie dokładnie umyć naszej jamy ustnej. W miejscach takich jak przestrzenie między zębowe- w wyniku zaniedbań – bardzo często gromadzą się się resztki jedzenie. Takie nagromadzone resztki potrafią znajdować się tam wystarczającą ilość czasu aby rozwinęły się nie nim kolonie bakterii. Następnie w wyniku namnażania się bakterii stany zapalnemu mogą ulec znajdujące się obok dziąsła. To właśnie dlatego po szczotkowaniu może pojawiać się krew.

Czym czyścić przestrzenie między zębowe?

Aktualnie do czyszczenia przestrzeni między zębowych mamy możliwość zastosować dwa rozwiązania. Jednym z nich jest urządzenie zwane irygator a drugim jest bardziej powszechnie stosowana nić dentystyczna. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest nić dentystyczna i to główna jej przewaga nad konkurentem. Irygator jednak – pomimo większego kosztu zakupu – jest znacznie szybszy w obsłudze oraz znacznie bardziej wygodny. Nić dentystyczna wymaga od nas większego skupienia – jego brak może spowodować okaleczenia dziąseł co nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń. Podrażnione dziąsło może sprawiać ból przez wiele dni. W odróżnieniu od nici irygator sprawia, że możemy się bardziej zrelaksować a nawet zamyślić. Powodem jest to, że irygator opiera swoje działanie na wyrzucanej pod ciśnieniem wodzie lub płynie do płukanie jam ustnej. To wszystko sprawia, że irygator jest znacznie bardziej szybszy od nici dentystycznej prze co pozwala nam zaoszczędzić wiele czasu w ciągu każdego pojedynczego dnia. Nawet pomimo tego, że cena irygatora może początkowo odstraszać – warto rozważyć jego zakup. Świadomość tego jak dbać o zęby pozwoli nam zachować zdrowie na długie lata.