Czym kierować się przy wyborze irygatora?

Irygatory dentystyczne to stosunkowo nowy temat. Produkt ten powstał jako odpowiedź na niezadowolenie użytkowników tradycyjnych nici dentystycznych gdyż ten od dawna stosowany do czyszczenia materiał nie sprawdza się tak dobrze jakby mógł a do tego czas potrzebny na pełne umycie jamy ustnej często jest zbyt długi dla wielu spieszących się osób. To dlatego na ratunek przychodzi irygator.

Jak działają irygatory?

Zasada działania irygatora opiera się na wykorzystaniu wody lub płynu do płukania jamy ustnej jako substancji służącej do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni między zębowych. Wiele modeli, które zawitały narynku w niedalekiej przeszłości – posiadają kilka dodatkowych funkcji służących zwiększeniu efektywności działania irygatora. Do tych dodatkowych funkcji można zaliczyć możliwość płynnej regulacji ciśnienia płynu wykorzystywanego do płukania jamy ustnej a także wykorzystanie mikro bąbelków powietrza aplikowanych do płynu wystrzeliwanego pod wysokim ciśnieniem- tak aby bąbelki te dodatkowo miały działanie czyszczące i pomagały usuwać resztki jedzenia oraz nagromadzoną płytkę nazębną w przestrzeniach między zębowych.

Dlaczego nie wystarczy sama szczoteczka do zębów?

Zwykła szczoteczka do zębów nie spełni całkowicie zadania, do którego została zaprojektowana gdyż jej konstrukcja uniemożliwia poprawne i bezproblemowe dotarcie do wielu miejsc znajdujących się w jamie ustnej. To właśnie dlatego wielu dentystów rekomenduje używanie nici dentystycznych swoim pacjentom. Jeśli nie używamy ani irygatora ani nici dentystycznej między naszymi zębami gromadzi się płytka nazębna a także resztki jedzenia. N tym właśnie rozwijają się liczne – szkodliwe dla zębów a czasem i zdrowia – bakteria. Powodują one także nieświeży oddech z jamy ustnej. To właśnie on sprawia, że wiele osób wstydzi się mówić do innych osób. Nie zawsze przecież mamy też dostęp do substancji pomagającej go niweczyć a brzydki zapach może być bardzo krępujący.

Dlaczego irygator a nie nić dentystyczna?

Podstawową przewagą jaką posiada irygator nad nicią dentystyczną jest jego szybkość działania. Irygatory dentystyczne zostały stworzone tak aby zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników nici dentystycznych. To właśnie ci, wyrażając swe niezadowolenie a czyszczenia przestrzeni między zębami zainteresowali firmy aby zająć się tym problemem. I tak właśnie – w dzisiejszych czasach – mamy możliwość zastąpienia starodawnej i mniej skutecznej metody czyszczenia tą nowoczesną.