Metody diagnostyczne w medycynie nuklearnej

Metody diagnostyczne w medycynie nuklearnej – scyntygrafia

Dzięki rozwojowi medycyny nuklearnej nie tylko uzyskujemy coraz to nowe możliwości leczenia schorzeń – takie np. jak radiojodoterapia stosowana przy nadczynności tarczycy, stajemy się również bogatsi o sposoby ich diagnozowania. Które nie tylko są bezpieczne, ale także znacznie mniej inwazyjne od tych tradycyjnych. Do takich właśnie metod należy scyntygrafia. O jakie metody się opiera i na czym polega to badanie?

Na czym polega scyntygrafia

Scyntygrafia jest badaniem wykorzystującym nuklearne izotopy pierwiastków, które po połączeniu z określonymi i wcześniej wprowadzonym do organizmu związkami chemicznymi gromadzą się np. w określonym narządzie. Pozwala to na późniejsze odczytania za pomocą odpowiedniego sprzętu jakim jest scyntygraf nie tylko tego jak wygląda dany narząd, ale również czy działa on poprawnie. Taka metoda badania wykorzystywana jest często u pacjentów z podejrzeniem nowotworów, czy też przerzutów, często zalecany jest wtedy skan całego ciała. Scyntygrafii mogą podlegać nie tylko narządy, ale także kości, czy mózg, jak i również możliwe jest do sprawdzenia ruch płynów ciała takich jak krew, mocz, czy żółć, co jest przydatne np przy stanie zapalnym dróg żółciowych. Przeciwwskazaniami do tego badania są ciążą. oraz karmienie piersią. Dla większości pacjentów jest to jednak badanie bardzo bezpieczne i nieinwazyjne.

Scyntygrafia tarczycy Kraków

Jeśli podejrzewane są u nas problemy z tarczycą, bardzo możliwe, że zostaniemy skierowani właśnie na scyntygrafię. Gdyż badanie to pozwoli na dokładne zobrazowanie działania narządu. Oczywiście w przypadku badań refundowanych przez NFZ może czekać nas spora kolejka, możemy się jednak zdecydować na badania prywatne. A duże miasto jakim jest Kraków pozwala nam na szeroki wybór klinik, więc z pewnością możemy wybrać opcję jaka nam pasuje, a w razie jakichkolwiek dylematów niezwłocznie powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej.