Jak bardzo groźny dla zdrowia może okazać się podwyższony cholesterol?

Dobry stan zdrowia można ocenić na podstawie różnych mierników. Badania wykonywane profilaktycznie to najlepszy sposób do tego, aby na czas wyłapać pojawiające się anomalie. Jednym z powodów do niepokoju powinien być podwyższony poziom cholesterolu. To czy w organizmie jest prawidłowy poziom cholesterolu, można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy zgłosić się na badanie – lipidogram.

U kogo może podnieść się poziom cholesterolu?

Podwyższony cholesterol może wystąpić u każdego człowieka. Taki stan można stwierdzić, badając krew. Na badaniu trzeba pojawić się na czczo. Zjedzenie wcześniej jakiegokolwiek posiłku przyczyni się do tego, że otrzymane wyniki nie będą w pełni miarodajne. Im człowiek starszy, tym częściej powinien badać poziom cholesterolu we krwi. Z wiekiem rośnie bowiem ryzyko tego, że pojawi się podwyższony cholesterol. Nie oznacza to jednak, że młode osoby są wolne od tej przypadłości. Wysoki poziom złego cholesterolu coraz częściej obserwowany jest u stosunkowo młodych pacjentów. Winę za taki stan rzeczy zrzucić można między innymi na nieprawidłowe odżywianie, a także na zbyt małą ilość ruchu.

Zdrowie – co zrobić, aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi?

Ostatecznością jest stosowanie farmakoterapii. Przyjmowanie leków zaleca się pacjentom, u których występuje znacznie podniesiony poziom cholesterolu. Jeżeli Twoje wyniki są w górnej normie i nie chcesz narazić się na konieczność łykania tabletek za kilka lat, to jest kilka kwestii, nad którymi powinieneś się zastanowić. Po pierwsze, trzeba wziąć na przysłowiową tapetę codzienną dietę. Do podwyższonego poziomu cholesterolu przyczynia się złe odżywianie. Jeżeli przez wiele lat głównym składnikiem codziennej diety były szkodliwe tłuszcze oraz mięso, to szansa na problemy zdrowotne jest znacznie większa. Skonsultuj się z dietetykiem, a dowiesz się, w jaki sposób można obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi przy pomocy odpowiedniej diety. Zalecana będzie zapewne także odpowiednia dawka ruchu, która pozwoli zredukować masę ciała.