Jak objawia się alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Nie rozwija się po pierwszym kontakcie z nim, lecz przy kolejnym układ immunologiczny reaguje w sposób patologiczny – dochodzi do nadprodukcji przeciwciał IgE oraz wydzielania mediatorów reakcji, co daje objawy. Objawy alergii pokarmowej bywają niejednoznaczne, ale dość szybko, dostrzegając je, da się postawić diagnozę.

Alergia daje znać – leczenie, obajwy

W zależności od przyczyny alergii jej objawy mogą się między sobą różnić, jednak jeżeli występują po spożyciu pewnego produktu, można podejrzewać, że jest się na niego uczulonym i dlatego organizm daje o tym znać.

Objawy alergii pokarmowej uzależnione są od tego, jaka była ilość spożytego alergenu, stopnia odpowiedzi immunologicznej i ilości wytworzonych mediatorów.

Kojarzy się, że alergie pokarmowe objawiają się głównie dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, jednak ten typ reakcji wywołuje reakcję również ze strony układu oddechowego, jak i objawy skórne.

Dolegliwości pokarmowe

Wśród objawów, jakie pochodzą ze strony układu pokarmowego, występują: biegunka, wymioty, zgaga, zaparcia, odbijanie, mdłości, wzdęcia i bóle brzucha, w tym kolki – najczęściej pojawiają się u niemowląt. U dzieci alergia pokarmowa może objawiać się także krwią w stolcu, refluksem żołądkowo-przełykowym.

Inne objawy

Poza dolegliwościami czysto pokarmowymi o alergii daje znać również układ oddechowy i skóra, a objaw, jakie się pojawiają, to: zespół alergii jamy ustnej – pojawia się pieczenie i szczypanie w obrębie jamy ustnej, jak również obrzęk ust – atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek charakteryzujące się pieczeniem i łzawieniem oczu oraz typowymi dla siebie workami pod oczami, atak astmy oskrzelowej, zaburzenia ciśnienia krwi.

U osób dorosłych alergia pokarmowa może dać też objawy, których na pierwszy rzut oka się z nią nie połączy: migrenę, zespół przewlekłego zmęczenia, zaburzenia snu, obrzęki dłoni, stóp, stawów.

Wstrząs anafilaktyczny

Najgroźniejszy z objawów alergii pokarmowej – bez natychmiastowej pomocy medycznej i podania adrenaliny może dojść do zgonu osoby uczulonej. Najczęściej objaw anafilaksji pojawiają się około dwóch godzin po spożyciu produktu będącego alergenem.

Anafilaksja objawia się poprzez: opuchniętą skórę, katar, swędzenie i rumienienie skóry, skrócony świszczący oddech, chrypkę, przyspieszoną pracę serca, bardzo niskie ciśnienie, ból głowy i brzucha, wymioty i biegunkę, zaburzenie rytmu serca, zawał i nagłe zatrzymanie pracy serca (na te objawy narażone są najbardziej osoby chorujące na serce).