Nie od dziś wiadomo, że podstawowym składnikiem każdej zupy jest pyszny wywar, który nadaje jej smak i czyni ją tak pyszną i zdrową. Dobry wywar to również składnik wielu innych potraw, między innymi pieczeni, sosów czy dań z makaronem. Chociaż wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w przygotowaniu wywaru, to jednak jest to bardzo mylące: dobry wywar wymaga czasu i umiejętności. Z pewnością nie warto iść na skróty i kupować gotowych wywarów: te znajdziemy bez trudu w sklepach jednak czy zupa z glutaminianem sodu i sztucznymi konserwantami będzie smaczna? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przyrządzenie domowego wywaru od podstaw. Domowy wywar biały z kurczaka smakuje znakomicie i będzie nadawał się do ugotowania wielu smacznych potraw. Chcąc przygotować go jak najlepiej zadbajmy o wysoką jakość używanego mięsa oraz warzyw: najlepiej gdy będą to produkty ekologiczne i naturalne, prosto z wiejskiego gospodarstwa. Kuchnia.
Składniki
Do przygotowania tego wywaru będziesz potrzebować takich składników: pół kilograma części kurczaka (mogą być skrzydełka itp.), dwie marchewki, kawałek selera korzeniowego (lub dwie gałązki naciowego), dwa pory, ćwierć kapusty włoskiej, dwa listki laurowe, pięć ziarenek ziela angielskiego, dziesięć ziarenek czarnego pieprzu oraz świeży tymianek.
Przepis
Zacznij od podzielenia na kawałki mięsa kurczaka. Opłucz je i przełóż do garnka.
Przygotuj warzywa: marchew obierz i opłucz, seler korzeniowy obierz (a naciowy opłukaj) i pokrój w kawałki, pory obierz z liści, opłucz i pokrój w kółka, kapustę umyj. Wszystkie warzywa wrzuć do garnka, dodaj przyprawy: listki laurowe, ziele, ziarenka pieprzu oraz świeży tymianek. Posól. Wlej do garnka dwa do dwóch i pół litra zimnej wody i zagotuj ale nie doprowadzaj do wrzenia. Zdejmij pianę, która pojawi się na wierzchu. Wywar gotuj przez dwie godziny na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia. Po tym czasie przecedź przez sito i wystudź. Domowy wywar biały z kurczaka jest gotowy i można go używać do innych przepisów!