Aktywności ogólnorozwojowe. Przyjemnie i pożytecznie na Dolnym Śląsku.

Siedzący tryb pracy, natłok codziennych obowiązków oraz wygodne alternatywy spędzania czasu wolnego nie sprzyjają codziennym, żmudnym ćwiczeniom, czy zdrowotnej aktywności. Po całym, ciężkim dniu niejednokrotnie wolimy po prostu odpocząć, niż mobilizować się do kolejnego wysiłku. Warto wspomnieć tutaj także o tendencji instant, czyli podejmowaniu tych wyborów, które zapewniają natychmiastową satysfakcję, nagrodę lub inny natychmiastowy profit. Ćwiczenia fizyczne nie należą do tej kategorii…

Jak połączyć pożyteczną aktywność fizyczną i tendencję instant?

Próbując rozwiązać powyższy rebus, należy sformułować pytanie: jakie aktywności mogą dostarczać natychmiastowych fruktów, a jednocześnie są wysiłkiem fizycznym, treningiem? Myślę, że właściwym kierunkiem będą aktywności, które zbiorczo nazwiemy sportami ekstremalnymi. Różne opracowania wskazują kilkadziesiąt dyscyplin, których wspólnym mianownikiem jest podwyższony poziom ryzyka. Znamienne, gdyż właśnie ryzyko, a więc adrenalina, generują natychmiastową przyjemność, nagrodę. Tego typu aktywności dostarczają przeżyć i emocji, które są atrakcyjne nawet na początku uprawiania dyscypliny.

Chciałbym w tym miejscu skupić się na jednym szczególnym przykładzie dyscypliny ekstremalnej, która skupia jak w soczewce wszystkie omawiane aspekty – jest bardzo dobrą egzemplifikacją. Mam na myśli paintball i aktywności pokrewne.

Ból i adrenalina idą w parze

Paintball rozwija się od połowy lat 80-tych. Od tego czasu rozprzestrzenił się po całym świecie – stal się niewątpliwie bardzo popularny. Skąd ta popularność? Wydaje mi się, osią jego popularności jest rywalizacja podniesiona do kwadratu, na wyższy poziom. Aby wygrać, trzeba trafić przeciwnika, co wiąże się z bólem. Żądna inna dyscyplina nie oferuje podobnej głębi rywalizacji. Na tej bazie rynek usług eventowych nadbudował całą paletę aktywności, oferując szereg aranżacji paintballu do celów rozrywkowych, teambuildingowych, sportowych, etc. Częstym przejawem są np. imprezy integracyjne dla firm.

Paintball wymaga wysiłku. Stare powiedzenie mówi, że w paintballu wyrywa nie ten, co lepiej strzela, ale ten, co ma więcej w nogach. Jest to prawda! Tak więc, paintball wymaga i jednocześnie rozwija ogólną sprawność fizyczną, polepsz wydolność. Ważnym aspektem jest również sprzęt niezbędny do rozgrywek. Łączna masa noszonego sprzętu może przekroczyć 10 kilogramów. Mówi to samo za siebie. Jeśli dodamy do tego, że większość rozgrywek odbywa się na świeżym powietrzu, mam do czynienia z przepisem na bardzo dobry trening.

Jak zacząć tę piękną przygodę?

Celem niniejszego artykułu jest wyartykułowanie myśli, że zbawienne skutki wysiłku fizycznego można ubrać w atrakcyjne ramy aktywności ekstremalnej. Pożytek jest niewątpliwy, a jednocześnie zachodzi efekt instant – od samego początku mamy bonus w postaci emocji i adrenaliny.

Aby rozpocząć przygodę z paintballem, można w pierwszej kolejności wybrać się do jednego z wielu operatorów tej rozrywki, których na pewno znajdziecie w swojej okolicy. Jeśli natomiast przypadkiem mieszkacie na Dolnym Śląsku, mogę z czystym sercem polecić wam Proshot Paintball. Jest to miejsce, które z pewnością przypadnie wam do gustu. Można tam spróbować sowich sił na niwie paintballu właśnie lub spróbować innych dyscyplin strzeleckich, jak archery tag, łucznictwo, czy strzelectwo pneumatyczne.

Zdjęcie od Proshot Paintball.

W każdym razie, aby zacząć nie trzeba wiele. Wystarczy podstawowy sprzęt w postaci markera i maski oraz – co ważne – towarzyszy do gry. Paintball jest grą zespołową – im więcej graczy, tym lepiej. W Proshot możecie skorzystać z opcji Samotny Wilk, która pozwala dołączyć się do zaplanowanej imprezy paintball na Dolnym Śląsku bez konieczności posiadania większej grupy, samotnie.

Inną dobrą drogą może być skorzystanie z mediów społecznościowych i poszukanie np. odpowiedniego, tematycznego forum lub grupy. Z pewnością zostaniecie dobrze ukierunkowani i szybko skorzystacie z tej cudownej aktywności.

Do dzieła!