Czy pobieranie krwi boli?

Część z nas pewnie zastanawia się nad tym czy pobieranie krwi boli? Jak to możliwe, że ktoś może mi się wbić w moją żyłę i nie wykrwawię się na miejscu? A co jeśli zemdleje podczas pobierania krwi? Tego typu pytania nie są pomocne w sytuacji kiedy z jakiegoś powodu chcemy przeprowadzić badanie krwi.

W jakim celu przeprowadza się pobieranie krwi?

Jednym z powodów pobierania krwi od pacjenta jest chęć kontrolowania jego stanu zdrowia – część osób chce znać stan swojego zdrowia i dokonuje regularnych przeglądów tak jak robi się to w przypadku samochodów. Tego typu – profilaktyczne badanie – powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku gdyż w wielu przypadkach to wystarczający czas na to aby zauważyć niepokojące zmiany w swoim organizmie. Jeśli chcemy dokonać takiego badania można o to poprosić lekarza. Można także wykonać takie badanie płatnie w niepublicznym laboratorium na terenie całej Polski. Ta opcja jest szybsza i mamy możliwość wykonania badania bez skierowania, bez niepotrzebnego oczekiwania w kolejkach. Badania takie nie mają wysokiej ceny, nie są uciążliwe ani nie zabierają znacznej ilości czasu. W Większości przypadków należy je wykonywać na czczo więc najlepszą porą jest poranek. Największą korzyścią z wykonania takiego badania może byś wczesne wykrycie rozwijającej się choroby – to pozwoli na bezproblemowe – w większości przypadków – wyleczenie choroby.

Jakie choroby mogą wykryć badania krwi?

Badanie krwi jest w stanie wykryć niemal wszystkie choroby, które powodują zmiany w składzie krwi. Oszczędzając na badaniu krwi narażamy się więc na potencjalnie bardzo szkodliwe konsekwencje. Konsekwencje te w wielu przypadkach mogą zagrażać życiu lub zdrowiu.

Jak działają badania krwi?

Po wydobyciu krwi z ciała krew poddawana jest specjalistycznemu badaniu. Po badaniu otrzymujemy dokładnie przedstawione wyniki poszczególnych składników krwi. Wyniki te należy porównać z tym ile maksymalni oraz ile minimalnie powinno znaleźć się określonego składnika w krwi. Jeśli określony składnik znajduje się poniżej progu minimalnego może to oznaczać pewne problemy z tym składnikiem związane. Jeśli określony składnik – z drugiej strony- znajduje się ponad progiem maksymalnym oznacza to również problem, nad którym warto popracować i go rozwiązać. Najbardziej optymalną sytuacją jest stan kiedy każdy badany składnik krwi utrzymuje się w zakresie między minimum a maksimum. W takich sytuacjach nasz organizm pracuje w najbardziej optymalnym układzie co pozawala mu na najbardziej wydajną i długotrwałą pracę bez narażania nas na niebezpieczeństwo.