Narkomania, alkoholizm – czyli plagi XXI wieku.

Uzależnienia to taka choroba na którą bardzo łatwo zapaść, a którą później nie tylko trudno wyleczyć a czasami jest to nawet niemożliwe. Jest wielu powodów przez które w nie popadamy. Czasami wpływ ma na to sytuacja rodzinna, pijący ojciec innym razem jest to chęć sprawdzenia jak to jest. Bywa również tak że do nałogu namawiają nas rówieśnicy lub osoby z którymi się zadajemy. Wszystko to powoduje że spróbujemy raz, później znów a potem samo jakoś leci. Nałogi to nie choroba typu kaszel której leczenie opiera się na przepisaniu antybiotyku. Leczenie uzależnień to proces który wymaga, bardzo dużo czasu ze strony uzależnionego jak i jego lekarzy i terapeutów.

Przerwa w nałogu to podstawa

Podstawą do przystąpienia do leczenia jest abstynencja. Terapia rozpoczyna się więc intensywnego kilkutygodniowego okresu w którym stopniowo przyzwyczaja się organizm do braku substancji w psychoaktywnych oraz alkoholu. Najlepszy efekt, daje terapia stacjonarna (np. w Ars Vitae ). Dzięki temu pacjent może być pod stałą opieką lekarzy a co za tym idzie, można kontrolować efekty pracy.

Terapia według poszczególnych etapów

Terapia powinna być podzielona również na dwa etapy w których początkowo leczymy się w odosobnieniu od innych a później następuje terapia grupowa. Dzięki temu pacjenci mogą porozmawiać z innymi na temat problemów oraz opowiedzieć o tym co zabrał nałóg. Ułatwia to pogodzenie się z przeszłością oraz rozpoczęcie życia od nowa.

Zapobiegania lepsze niż leczenie

Następnym etapem jest zapobieganie nawrotów nałogu. Dzięki temu pacjent bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. Podczas tego procesu pacjent opracowuje szereg zmian, które mają ustrzec go przed nawrotem nałogów oraz pomóc w unormowaniu życia i stosunków z innymi. Podczas tego procesu uzależniony zdobywa wiedzę na temat objawów, przebiegu oraz konsekwencji jakie wiążą się z nałogiem. Terapia ta ma również zadanie wzmocnić motywację uzależnionego oraz przystosować go do powrotu do normalnego życia. Terapia ta pozwoli zdobyć informacje oraz zapewnić skuteczne leczenie. Zdobyta wiedza pozwoli uzależnionemu radzić sobie we wszystkich sferach życia i kontaktów z innymi. Terapia ta pozwoli nie tylko zatrzymać chorobę ale również poprawić jakość życia chorego. Najważniejsze jest jednak aby to on podjął świadomą decyzję i nawiązał chęć walki z chorobą.

Najlepsze informacje zwrotne dla lekarzy, to pacjenci którym udało się wyjść na prostą. Bardzo ważne jest przy tym aby mieli oni wsparcie wśród bliskich i przyjaciół, którzy mogą zachęcić ich do walki i podjęcia wyzwania.