Nowa moda – dieta surowa

Dieta surowa inaczej zwana witariańską polega na spożywaniu pożywienia, którego temperatura nie przekracza 42 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury dochodzi do denaturacji białka, a także enzymów zawartych w żywności. Dla sympatyków tego rodzaju diety ważne jest, aby enzymy zawarte w pokarmach spożywczych nie ulegały,, ścięciu”, tylko w stanie „surowym” przedostały się do jelit. Dieta ta swoją popularność zyskała za sprawą blogerów oraz youtuberów, którzy chwalili się na swoich kanałach w sieci korzyściami płynącymi z jej stosowania.

Moda na zdrowe odżywianie

Jest to dieta bardzo wymagająca i należy umiejętnie ją stosować. Powinna być dobrze zbilansowana , a to jest niestety bardzo trudne , bo ciężko aby surowa dieta pokrywała normy na spożycie podstawowych składników odżywczych takich jak m.in.: wapń, żelazo czy cynk.
Korzyści płynące ze stosowania surowej diety
W przypadku niektórych schorzeń takich jak np. fibromegalia lub reumatoidalne zapalenie stawów dieta ta okazała się pomocna. Potwierdzona to zostało badaniami ( co prawda nielicznymi) , które zostały przeprowadzone na osobach cierpiących na te schorzenia. Surowa dieta efekty też nam przynosi. Dieta ta ma bardzo dużo cech pod względem korzyści takich samych jak dieta wegańska, należą do nich m.in.:
– niższa zawartość tłuszczów nasyconych w diecie
– brak żelaza hemowego
– duża zawartość błonnika
– spożywanie produktów o niskiej kaloryczności
– duża zawartość związków przeciwzapalnych.

 

Osoby dorosłe mogą stosować ten rodzaj diety, ale tylko pod warunkiem, że jest ona dobrze zbilansowana. W przeciwnym wypadku wyrządzi nam ona więcej złego niż dobrego. Posiłki muszą być przemyślane i zarazem starannie zaplanowane. Jeżeli nie korzystamy z porad dietetyka ( zalecane) to warto wspomóc się aplikacją, która pomoże nam obliczyć wartości odżywcze spożywanych przez nas posiłków. Musimy liczyć się z tym, że porcje posiłków w diecie surowej są bardzo duże, spowodowane jest to niskokalorycznością produktów takich jak warzywa czy owoce. Dieta ta kategorycznie nie może być stosowana u dzieci i młodzieży.