Dokładne prasowanie od podszewki

Większość z nas na samą myśl o prasowaniu dostaje gęsiej skórki. I nie dzieje się to bynajmniej ze względu na wielką chęć wykonywania tej jednej z najpopularniejszych i niezbędnych prac domowych. Sporo osób nie znosi prasowania i wykonuje je z największą możliwą niechęcią.

Dlaczego prasowanie jest tak bardzo nielubiane? Przede wszystkim wymaga ono sporo precyzji i cierpliwości, aby usunąć wszelkie fałdki i zagniecenia, które mogą pojawiać się na tkaninach. Ponadto niektóre materiały mają wielką skłonność do łatwego mięcia się, jak na przykład len, który później bardzo trudno doprowadzić do nienagannego wyglądu. Warto też wspomnieć, że niektóre fasony ubrań mogą być szczególnie problematyczne, ze sporą ilością zakładek i trudno dostępnych elementów, jak choćby sztandarowa męska koszula.

Aby oddemonizować prasowanie chcielibyśmy dziś przedstawić kilka sposobów, jak prasować, żeby stało się to prostsze i zdecydowanie wygodniejsze.

Wybór odpowiedniego sprzętu – żelazko i deska

Wykonywanie każdej czynności należy zacząć od nabycia odpowiedniego sprzętu. Jeśli chcemy prasować lekko i profesjonalnie, koniecznie musimy kupić dobrej klasy żelazko. Jakie powinno być, żeby ułatwiać prasowanie? Przede wszystkim musi być stosunkowo ciężkie, dzięki czemu łatwiej będzie rozprasować każde zagniecenie. Powinno mieć spory zbiornik na wodę oraz prosty dostęp do wszystkich funkcji, które pozwalają prasować rozmaite tkaniny. Podczas zakupów przydaje się również zwrócenie uwagi na jakość wykonania – na dobrze leżący w dłoni uchwyt, opcję samooczyszczania itp., które znacząco ułatwiają działanie.

Deska z kolei powinna być przede wszystkim stabilna – zarówno w części blatu, jak i samej konstrukcji. Nie może się chwiać, a powierzchnia blatu musi być sztywna i gładka. Dobrze, żeby w zestawie oprócz głównej deski znajdował się też rękawnik, pozwalający na rozprasowanie również uciążliwych zagnieceń na rękawach.

Czego używać w podróży?

Coraz chętniej ludzie sięgają również po parownice. Jest to rodzaj urządzenia, które do prasowania używa wyłącznie pary wodnej. Pozwala ono na wygładzenie ubrań wiszących, bez konieczności rozkładania deski. To świetna metoda odświeżenia ubrań w podróży lub gdy do wyjścia zostało raptem kilka minut, a nasze ubrania pozostawiają wiele do życzenia.

Prasować każdy może

Choć prasowanie dla wielu z nas jest przykrą koniecznością, istnieje sporo urządzeń i nowoczesnych rozwiązań, które znacząco je ułatwiają. Warto zatem zaopatrzyć się chociaż w część z nich, żeby obowiązki przestały być tak drażniące.