Zupy to podstawa

W polskiej kuchni zupy to podstawa. Większość Polaków nie wyobraża sobie obiadu bez gorącej, tradycyjnej zupy. Do najpopularniejszych należą: krupnik, ogórkowa, rosół, zupa pomidorowa. Należy pamiętać, że istnieją zupy innych narodowości. Na przykład włoskie, hiszpańskie, chińskie czy arabskie. Bazą zup są warzywa i wywary. To również zioła i przyprawy. W Polsce zupa jest pierwszym daniem obiadu. Jednak wiele zup nie wymaga gotowania.

 

Czasami wystarczy wymieszanie ugotowanych składników. Za przykład można podać chłodnik litewski czy gazpacho. Rozróżniamy zupy gęste i tak zwane czyste. Zupy mogą być zagęszczane skrobią, mąką, zasmażką, śmietaną czy żółtkami. Możemy wyróżnić zupy płynne, półpłynne oraz kremy. Dzielimy je ze względu na temperaturę podawania. Gorące jak i zimne. W tym chłodniki czy zupy owocowe. Zupy są sycące. Jednak nie tuczą. Dodatkowo są one skarbnicą witamin. Na przykład barszcz czerwony zmniejsza ciśnienie krwi. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu. Tymczasem zupa pomidorowa wzmacnia pracę serca. Zupa ogórkowa oraz kapuśniak są źródłem probiotyków. Zupa cebulowa jest polecana w sezonie przeziębień.

Rodzaje zup na obiad

Do popularnych należy tak zwany kapuśniak. Głównymi składnikami są żeberka, boczek,czosnek, ziemniaki, przyprawy oraz kiszona kapusta. Do innych popularnych zup należy barszcz ukraiński. Bazuje on na włoszczyźnie. Jego składnikami są buraki, kapusta, fasola, przecier pomidorowy i przyprawy. Dla wszystkich miłośników kremów polecana jest zupa z dyni. Podstawą jest dynia i marchewka. Dodatkowo bulion, przyprawy i śmietana. Zupę dyniową blendujemy. Popularna w kuchni polskiej jest także zupa ogórkowa. Kiszone ogórki, śmietana, włoszczyzna, ziemniaki i przyprawy to główne składniki zupy. Równie ceniona jest zupa cebulowa z grzankami. Potrzebny do niej jest bulion warzywny, cebule, przyprawy, ser żółty i przyprawy. Podajemy ją z bagietką. Miłośnicy zupy pomidorowej mogą również zasmakować kremu z pomidorów. Składnikami zupy są pomidory, ogórki, przecier pomidorowy, włoszczyzna, zioła świeże i przyprawy. Niewątpliwie najbardziej ulubioną zupą każdego Polaka jest rosół. Istnieje wiele przepisów na rosół. Najczęściej gotujemy go na mięsie wołowym oraz drobiu. Nie możemy zapomnieć o włoszczyźnie i przyprawach. Podawany z lanymi kluskami lub makaronem. Zupa grzybowa to kolejne danie, nie tylko smaczne ale i proste w przygotowaniu.

 

Podstawą jest włoszczyzna, grzyby i przyprawy. Najczęściej podajemy ją z grzankami. Polacy uwielbiają również grochówkę. Zupa chociaż ciężkostrawna, to wyjątkowa w smaku. Do jej przygotowania potrzebny jest groch, ziemniaki, boczek, bulion wołowy i przyprawy. Najczęściej ją podajemy z chlebem. Do innych rarytasów należy zupa rybna. Zupę gotujemy na filetach z ryb, włoszczyźnie, ziemniakach, paprykach oraz pomidorach. Dużą rolę odgrywają przyprawy i świeże zioła. Wszyscy, którzy uwielbiają pikantne smaki, powinni spróbować zupy meksykańskiej. Do jej przygotowania jest potrzebne mięso mielone, kukurydza, fasola, pomidory i przyprawy. Posiada ona charakterystyczny smak. W kuchni polskiej popularny jest również żurek. Bazuje on na białej kiełbasie, zakwasie, przyprawach, ziemniakach, włoszczyźnie.