Salamandry wodne jako zwierzątka domowe

Salamandry może nie są bardzo popularnymi zwierzakami, ale z pewnością są wyjątkowe. Wprawdzie nie są to zwierzęta domowe, z którymi można się bawić, ale ich oglądanie może być dość zabawne. Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i odporne, co czyni je odpowiednimi dla początkujących właścicieli zwierząt domowych. Ponadto ich potrzeby żywieniowe są dość proste. Jednak ponieważ całe życie żyją w wodzie, trzeba być w stanie zapewnić odpowiedni zbiornik, w którym utrzymywana jest odpowiednia temperatura, aby zwierzę mogło się rozwijać.

Zachowanie i temperament salamandry wodnej

Chociaż salamandry wodne są stosunkowo odporne na niewielkie wahania w swoim środowisku, mają również delikatne, miękkie ciała z przepuszczalną skórą. W rzeczywistości większość ich ciała jest zbudowana z chrząstki, a nie z kości. Oznacza to, że nie należy ich dotykać, chyba że jest to absolutnie konieczne. A jeśli trzeba wyjąć je z akwarium, można zrobić to za pomocą drobnej siatki, która nie uszkodzi żadnej części delikatnego ciała.

Salamandra wodna to dosyć odważne zwierzę i wydaje się być całkowicie zadowolona z poruszania się po akwarium, gdy jest obserwowana przez swoich właścicieli. Niektóre podpływają do ścianek akwarium, gdy ktoś ich obserwuje. Jednak nie są one szczególnie towarzyskimi zwierzętami i nie wymagają żadnych towarzyszy. Nie należy ich trzymać z innymi gatunkami, ponieważ mogą próbować zjadać ryby. Trzeba być również ostrożnym, jeśli chodzi o umieszczanie w jednym akwarium więcej niż jednej salamandry. Młode mogą wykazywać wobec siebie kanibalistyczne zapędy, dlatego najlepiej je hodować w oddzielnych akwariach. Dorosłe osobniki mogą potencjalnie mieszkać razem, ale mimo to trzeba uważać na ich tendencje kanibalistyczne. Jeśli część ciała zostanie odgryziona przez partnera, salamandra wodna może z czasem ją zregenerować. Jednak nadal najlepiej jest całkowicie uniknąć tej sytuacji.

Karmienie salamandry

W naturze salamandry żywią się ślimakami, robakami, skorupiakami, małymi rybami i małymi płazami. W domu można je karmić różnymi krewetkami, małymi paseczkami wołowiny lub wątróbki, dżdżownicami, ochotkami, innymi mrożonymi pokarmami rybnymi i handlowymi granulkami rybnymi. Nie należy im dawać samodzielnie złowionych robaków ani ryb, ponieważ mogą one przenosić pasożyty.