Jak dbać o zęby?

Śnieżnobiały uśmiech jest prawdziwą wizytówką człowieka. Na szczęście dbanie o zęby wcale nie musi być trudne. Jak to zrobić? Oto nasze porady:

1. Codzienna higiena jamy ustnej.

Niby oczywiste, a jednak badania pokazują, że wcale nie myjemy zębów tak często, jak powinniśmy, a nasze szczoteczki do zębów pozostają nieużywane. Zęby należy myć dwa razy dziennie, a jedna taka sesja powinna trwać przynajmniej trzy minuty. Oczywiście najlepiej będzie jeśli będziemy myć zęby po każdym posiłku, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale oprócz zębów należy myć także język, na którym gromadzą się bakterie. Oprócz tego, powinniśmy też używać nici dentystycznej i płukać jamę ustną specjalnymi płynami. Tylko w ten sposób higiena jamy ustnej będzie naprawdę skuteczna.

2. Usuwanie kamienia.

Kamień nazębny powstaje nawet wtedy, kiedy myjemy zęby bardzo często. W dodatku niestety nie możemy usunąć go samodzielnie w domu. Dlatego tak ważne jest to, żeby regularnie chodzić do stomatologa. Proces usuwania kamienia nazębnego nazywa się scalingiem. Sam zabieg może różnić się w zależności od gabinetu, do którego się wybierzemy. Najważniejsze jest to, żeby robić to regularnie, bo tylko w ten sposób nie będziemy mieli problemów z zębami.

3. Odpowiednia dieta.

Jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, musimy się odpowiednio odżywiać. Dlatego tak ważne jest to, żeby jeść dużo owoców i warzyw, ale też zadbać o to, by w naszej diecie była odpowiednia ilość wapnia i witaminy D. Te składniki odpowiadają za budowę kości, a więc też za nasze zęby. Bardzo ważne jest też to, żeby jeść wystarczająco produktów bogatych w fosfor, cynk, białko i witaminę A, B oraz C. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie jeść za dużo słodyczy, które mogą szkodzić naszym zębom. Oprócz tego, nie powinniśmy pić za dużo kawy i herbaty, bo mogą one odbarwiać nasze zęby.

4. Piaskowanie.

Piaskowanie to zabieg, który polega na usuwaniu osadu, który pojawia się na zębach i między nimi. Taki zabieg powinniśmy wykonywać raz na pół roku. W tym celu będziemy musieli udać się do dentysty, a sam zabieg trwa zaledwie 20 minut. Ważne jest też to, żeby dbać o usuwanie osadu na co dzień, Pomogą nam w tym szczoteczki elektryczne, które bardzo skutecznie wyczyszczą nasze zęby. Takie szczoteczki są dużo bardziej skuteczne, niż ich zwykłe popularne odpowiedniki.

Stosując się do tych czterech kroków będziemy w stanie pochwalić się pięknym, białym uśmiechem i zębami, które nigdy nie bolą!