Szczoteczka elektryczna – wady

Dentysta jest osobą, która w wielu osobach budzi przerażenie. Bardzo często wynika to z tego, że niewłaściwie dbamy o swoje zęby. Osoby, które chcą dokładnie wyszczotkować jamę ustną, często decydują się na szczoteczkę elektryczną. W reklamach mówi się o nich, że poleciłby je każdy stomatolog, niemniej jednak, to rozwiązanie ma swoje wady. Jakie? To nasze porady:

Musimy mieć prąd

Jeśli chcemy używać szczoteczki elektrycznej, będziemy musieli naładować ich baterię. Tylko w ten sposób będziemy mogli z niej właściwie skorzystać. Jeśli więc wyjeżdżamy w miejsce, w którym nie będzie dostępu do gniazdka (na przykład na kemping), może się okazać, że będziemy mieli problem. Co prawda możemy naładować wcześniej baterię, ale nie zawsze będzie ona wystarczająca. Na szczęście producenci wychodzą klientom na przeciw i tworzą szczoteczki, w których możemy wymieniać baterię na nową, kiedy stara się wyczerpie. Będzie to bardzo pomocne podczas wyjazdu. Co więcej, zawsze możemy mieć zapasową manualną szczoteczkę, którą będziemy zabierać ze sobą na tego rodzaju wakacje.

Cena

Sam zakup takiej szczoteczki może być całkiem kosztowny. Urządzenie nie jest tanie, a jeśli zdecydujemy się na jakieś dodatkowe funkcje, z pewnością będziemy musieli za nie dopłacić. Niemniej jednak, jest to jednorazowy koszt, później będziemy dokupować tylko końcówki czyszczące, które nie kosztują wcale dużo (w zależności od modelu). Więc zakup takiej szczoteczki będzie inwestycją na kilka następnych lat. W dodatku można zaoszczędzić kupując jedno urządzenie dla całej rodziny. Będziemy wtedy musieli tylko wymieniać końcówki. Na dłuższą metę, takie rozwiązanie okazuje się dużo tańsze, niż wymienianie manualnych szczoteczek.

Możliwość zniszczenia płytki nazębnej

Jeśli nie będziemy ostrożni, szczoteczka elektryczna może doprowadzić do zniszczenia naszego szkliwa i podrażnienia dziąseł. W takiej sytuacji będzie nam potrzebny dentysta. Jednak można tego bardzo łatwo uniknąć kupując szczoteczkę, która będzie miała czujnik siły nacisku. Dzięki temu będziemy mogli dostosować siłę potrzebną do dokładnego wyszczotkowania zębów. W dodatku warto zwrócić uwagę na to, jakiej szczoteczki do zębów używamy. Ważne jest to, żeby używać past, które mają niski współczynnik ścieralności. Pasty, które mają wysoki współczynnik ścieralności mogą uszkodzić nasze zęby. W związku z tym możemy nabawić się nadwrażliwości, której być może nie będziemy mogli pozbyć się do końca naszego życia. Dlatego należy zachować ostrożność.