Czy psychoterapia przez Internet może być skuteczna?

Psychoterapia online jest dostępna bez wychodzenia z domu, właśnie dlatego zwiększoną popularnością cieszyła się w czasie pandemii. Kontakt i rozmowa przez urządzenie elektroniczne jest rozwiązaniem, które zapewnia wiele możliwości również w tej kwestii. Możliwość połączenia się z profesjonalnym terapeutą niemal o dowolnej porze sprawiała, że terapia jest dostępna na wyciągnięcie ręki i eliminuje wiele przeszkód związanych z podjęciem współpracy ze specjalistą. Mając możliwość skorzystania z terapii online, pojawia się kluczowe pytanie, czy jest równie skuteczna, jak ta przeprowadzona w sposób tradycyjny w profesjonalnym gabinecie?

Skuteczność terapii online

Zarówno psychoterapia online, jak i w gabinecie są skutecznymi formami pracy z pacjentem, co potwierdza wielu doświadczonych specjalistów. Istotne jest dopasowanie przebiegu spotkań przez terapeutę i nawiązanie odpowiedniego kontaktu z pacjentem. Podczas rozmowy Wideo psycholog online w dużej części korzysta z tych samych metod co w gabinecie. Większość emocji okazywanych jest przez mimikę twarzy, dlatego również podczas rozmowy online terapeuta w łatwy sposób może zidentyfikować odczucia pacjenta.

Psyche Poradnia Psychologiczna online

Zalety psychoterapii online

Spotkania online z profesjonalistą mają wiele zalet. Dzięki łączności przez internet z terapii może skorzystać zdecydowanie więcej osób, które z jakichś powodów np. zdrowotnych nie mogą wyjść z domu, lub mieszkają daleko od miasta i tradycyjne spotkanie z terapeutą łączy się trudnością dojazdu, w tym dużą ilość czasu na to poświęconego. Terapia online sprawdza się również w przypadku osób mieszkających za granicą, które preferują kontakt z osobą posługującą się w języku polskim. Przeszkodą jest zazwyczaj język, posługiwanie, którym nawet pomimo dobrej jego znajomości może być stresujące. Poradnia psychologiczna online to rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy, a sprawdza się ona również podczas terapii dzieci, par i rodzin. Terapia par i rodzin online jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest spotkać się parze lub rodzinie w jednym miejscu, np. w domu, by połączyć się ze specjalistą niż w gabinecie zlokalizowanym w innej części miasta.

Czy istnieją przeszkody w terapii przez internet?

Łączenie przez internet jest wygodne, jednak osoby, które kontaktują się bezpośrednio z domu lub innego miejsca, w którym przebywają, mogą odczuwać dyskomfort związany z brakiem dyskrecji lub spokoju związanego z obecnością osób trzecich w domu np. dzieci za ścianą. Jednak niemal każdy potrafi zorganizować sobie chwilę spokoju, w której może w 100% skupić się na terapii. Postawą jest odpowiednia organizacja, spotkanie można odbyć o dowolnej porze, np. w czasie gdy dzieci są w żłobku, przedszkolu lub szkole, a inni domownicy w pracy.