Jak zostać stomatologiem?

Jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej i zastanawiasz się jakie studia wybrać, by mieć po nich zagwarantowaną pracę? Jest kilka takich zawodów i uważam, że należy do nich również zawód stomatologa, czyli popularnego „dentysty-sadysty”.

Jak zostać stomatologiem ?

Aby zostać stomatologiem trzeba przede wszystkim zdać na odpowiednim poziomie maturę z chemii oraz biologii. Niektóre uniwersytety medyczne wymagają też zdanej dobrze matury z fizyki. Jeśli jesteś zainteresowana / zainteresowany tym zawodem, to sprawdź konkretne wymagania, które zaprezentowane są na stronie uczelni. Pamiętaj przy tym, że mogą one ulec zmianie w momencie, kiedy pójdziesz na studia.

Załóżmy jednak, że etap liceum i matury już za Tobą i udało się Tobie dostać na stomatologię. Podczas zajęć teoretycznych nauczysz się wielu przydatnych rzeczy, które są potrzebne w tym zawodzie – na przykład anatomii, skupiając się na kościach czaszki (przede wszystkim uzębienia). Oprócz tego dowiesz się jakie konkretne są narzędzia do usuwania zębów czy innych zabiegów stomatologicznych, oraz jaka technologia stomatologiczna jest aktualnie stosowana. Co ciekawe, już podczas studiów będziesz mieć praktyki, podczas których będziesz mógł / mogła nauczyć się jak wykorzystywać właśnie między innymi narzędzia do usuwania zębów . Dzięki temu po uzyskaniu tytułu lekarza dentysty będziesz mógł / mogła od razu pracować w swoim zawodzie. Oczywiście możesz również zrobić specjalizację na przykład z chirurgii stomatologicznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie by ten etap pominąć i od razu zacząć pracę.